Заветни народи и њихов политички кредо

Слободан Антонић и Дарко Ђого

Народ или нација у политичком смислу, познато је, настаје као група која дели заједничку свест о идентитету утемељену на пореклу, језику, историји, религији, култури. Принципи формирање нација модерног доба у много чему се подударају. Постоје међутим и примери, изузеци, са очуваним архаичним синонимом 'заветних народа'.

Заветна природа свакако асоцира на Библију, њен Стари и Нови завет па и на Христову поруку "идите и учините све народе ученицима мојим". Хришћански дух и традиција заиста су се нашли у темељима многих народа. Ретки су своје конститутивне митове изградили и на директној заветној симболици.

Косовски завет у српском народу оличење је христолике жртве за коначно спасење. Бој на Косову постао је преломна кота у народном трајању која сажима историјску, културну и духовну свест. Лазарева вечера, кнежева клетва и Обилићева жртва легенду о храбрости и части подиже у вишу сферу. И за великог песника, савременика, Газиместан је "место са кога се Србин пење право у небо".

Српски народ је упркос иманентном дисконтинуитету у модерној прошлости у најтежим временима и тренутцима оправдао име 'заветног народа'. Шта оно данас значи, какву политичку тежину и капацитет има у савременом тренутку и у овом свету за Речено и прећутано говоре професори, социолог Слободан Антонић и теолог Дарко Ђого.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње