четвртак, 21. дец 2023, 12:05
Вештачка интелигенција у 2023: где смо и како нам је ту?
Горан Миловановић и Мирко Марковић
Развој технологије засноване на вештачкој интелигенцији има потенцијал да помогне друштву, али исто тако и да нанесе штету. Проналажење праве равнотеже између технолошког развоја и заштите људских права и демократских принципа веома је важно питање од којег зависи будућност друштва. Вештачка интелигенција је технологија која симулира људско мишљење, и то само одређене функције људског мишљења и у целини врло мало личи на оно што је људски ум у стању да уради. Опет, и таква каква је, она је заиста права технолошка иновација и може да буде веома корисна. Али је потребно да знамо да јој одредимо границе: за шта је треба користити, а шта не треба ни покушавати.
Након дуготрајних преговора, пре неколико дана усвојен је предлог ЕУ одредбе о вештачкој интелигенцији (AI Act) ). Био је то повод да у данашњој емисији Речено и прећутано разговарамо о томе зашто је ова одредба важна и шта нам доноси? Зашто би било добро да се коначно стишају гласови о томе да ће ове технологије имати потенцијално катастрофичке последице по човека и човечанство? Да ли наша радна снага има о чему да брине? Због чега је ово је била историјска година у IT индустрији, са једним победником: Microsoft-ом? да ли нам је потребна 2024. да се ова тема "охлади" и отвори простор за право информисање и право критичко мишљење о технолошкој револуцији којој присуствујемо? Да ли вештачка интелигенција може бити прекретница у образовном процесу, који су изазови њене примене и да ли је боља у оцењивању или ипак улога наставника остаје и даље незаменљива?
Са нама уживо др Горан Миловановић, Lead Data Scientist, један од водећих истраживача вештачке интелигенције, на светском нивоу, и педагошки саветник и професор филозофије у гимназији Вук Караџић у Лозници Мирко Марковић.
Аутор и водитељ емисије је Тамара Вученовић.
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Коментари