Читај ми!

Политичка култура и политички поредак у пракси домаћег  парламентаризма

Бојан Вранић и Тара Тепавац

Седамдесетих година прошлог века у просперитетној Југославији појавила се јавна дебата о политичкој култури. Уследила је и анегдота према којој је добар грађанин у Америци онај који редовно плаћа порез. У Великој Британији онај ко поштује круну. У Немачкој добар грађанин ни не  помишља на непрописно паркирање. У Југославији то је био онај коме не пада на памет  да критикује власт.

Ипак Југославија се деведесетих распала, што парадоксално потврдјује анегдотски опис поданичке политичке културе у једнопартијској држави оптерећеној култом личности. Први вишестраначки  избори у Србији, редефинисаној у парламентарну демократију, десили су се у децембру 1990. године. У потрази за новим идентитетом, државним и политичким, брзо се као носећи елемент нове политичке  културе појавила традиционална идеја српске слоге и јединства. Међутим у амбијенту свеприсутног југословенског наслеђа контракултурни ефекат произвео је дубоку поларизацију друштва.

У новоствореним условима политичких слобода и плурализма доживљај политике претворио се у осећај 'борбе на живот и смрт'. Све ово указивало је на спонтано обликовање другачије полутичке културе. У три деценије новог српског парламентаризма тај процес је меандрирао између либерално грађанских и национално патриотских модела. Промене владајућих опција у постмилошевићевској Србији 2000. па затим 2012. у директној су вези са субкултурама чија моћ је значајно утицала на смене режима.

Какав је уствари однос политичке културе и политичког поретка, да ли поредак ствара културу или обрнуто, како се ти процеси одвијају у нашем случају и шта нам сугерише новија парламентарна историја за Речено и прећутано говоре професор Бојан Вранић са Факултета политичких наука и Тара Тепавац, истрживач са Института за филозофију и друштвену теорију.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње