уторак, 28. нов 2023, 12:05
(А)политичност младих ‒ зашто их (не) интересују избори?
Миљана Пејић и Војин Миливојевић
У Србији живи око 800.000 младих од 18 до 30 година, што је око 15 одсто бирачког тела. Посебна прекретница за сваку младу особу је пунолетство. Тада се стиче већа аутономија и самосталност, али и одређене обавезе и права. Међу најважнијим правима је право гласа. У јавности влада уверење да су млади незаинтересовани за политику, већ се ангажују само када су угрожени њихови непосредни интереси.
Излазност на изборе начелно је најмања у групи младих јер нису искусни у том процесу, наводно немају довољно психолошких ресурса да се баве политиком у том периоду пошто су њихови развојни задаци тада другачији, затим већи део њих се тада образује, а и теме у политици нису нешто што њих тада интересује. Према једном истраживању, само 0,7% младих сматра да може да утиче на политичке одлуке, а тек сваки трећи верује у демократске процесе у Србији.
Међутим, да је глас младих снага на коју се рачуна, говори и понашање политичких актера у Србији. Све је више политичара и странака који прелазе на друштвене мреже као канале комуникације које користе млади, укључујући ТикТок. Да ли су млади одлучујућа снага у будућности? Да ли су заиста незаинтересовани и ако јесу, како подићи свест о важности изласка на изборе? Гости емисије су: генерална секретарка Kровне Организације Младих Србије Миљана Пејић и студент Факултета политичких наука Војин Миливојевић.
Разговор води Марко Ђурић.
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Коментари