Читај ми!

(А)политичност младих ‒ зашто их (не) интересују избори?

Миљана Пејић и Војин Миливојевић

У Србији живи око 800.000 младих од 18 до 30 година, што је око 15 одсто бирачког тела. Посебна прекретница за сваку младу особу је пунолетство. Тада се стиче већа аутономија и самосталност, али и одређене обавезе и права. Међу најважнијим правима је право гласа. У јавности влада уверење да су млади незаинтересовани за политику, већ се ангажују само када су угрожени њихови непосредни интереси.

Излазност на изборе начелно је најмања у групи младих јер нису искусни у том процесу, наводно немају довољно психолошких ресурса да се баве политиком у том периоду пошто су њихови развојни задаци тада другачији, затим већи део њих се тада образује, а и теме у политици нису нешто што њих тада интересује. Према једном истраживању, само 0,7% младих сматра да може да утиче на политичке одлуке, а тек сваки трећи верује у демократске процесе у Србији.

Међутим, да је глас младих снага на коју се рачуна, говори и понашање политичких актера у Србији. Све је више политичара и странака који прелазе на друштвене мреже као канале комуникације које користе млади, укључујући ТикТок. Да ли су млади одлучујућа снага у будућности? Да ли су заиста незаинтересовани и ако јесу, како подићи свест о важности изласка на изборе? Гости емисије су: генерална секретарка Kровне Организације Младих Србије Миљана Пејић и студент Факултета политичких наука Војин Миливојевић.

Разговор води Марко Ђурић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње