Читај ми!

Биолози у борби за заштиту културне баштине

Један од фактора који угрожава културно-историјске споменике од непроценљивог значаја могу бити и различити микроорганизми, међу којима су алге, бактерије и микрогљиве.

Тим истраживача који је предводио др Никола Унковић, доцент Биолошког факултета у Београду, интензивно је радио на идентификацији ових микроорганизама, али и развоју биолошких препарата који се могу користити за заштиту споменика културе. Истраживања су реализована у склопу пројекта ПРОТЕКТА, који је у оквиру програма ПРОМИС финансирао Фонд за науку.

Са др Николом Унковићем смо разговарали о резултатима пројекта и потенцијалима за примену природних, еколошки прихватљивих решења у заштити културне баштине од оштећења која изазивају микроорганизми. Сазнали смо и како изгледа процес узорковања, идентификације микроорганизама, тестирања биоактивних једињења, све до њихове примене у пракси.

Аутор емисије: Томица Мишљеновић

Разговор је први пут емитован 22. јуна 2023.

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње