недеља, 24. сеп 2023, 14:00
Kултурно наслеђе цркве у Чајничу
Гост Ризнице историчар и теолог др Радован Пилиповић, директор Архива Српске православне цркве
Варошица Чајниче налази се на крајњем истоку Републике Српске, на граници са Црном Гором. У горњем је Подрињу, на двадесетом километру пута Горажде-Пљевља, на надморској висини 816 метара. Лежи између планине Цицељ (1.433 м) и Чивчи Брда (1.326 м),на реци Јањини, десној притоци Дрине. Простор је Митрополије дабробосанске, чије је седиште у Срајеву и Сокоцу. На простору Чајнича Срби живе од раног средњег века.
У данашњој Ризници,Радио Београда 2, говоримо о месту простора Чајнича у српској црквеној историји и богатом културном и духовном наслеђу цркве у овој варошици која броји око 2.200 становника.
У цркви Успења Пресвете Богородице, чувају се вредни чајнички рукописи и штампане књиге, а међу њима, свакако,је најпознатије – Чајничко јеванђеље из 15. века.
У овом храму су вредне иконе и друге црквене старине, а најпознатија је чудотворна икона из 14. века - Пресвета Богордица чајничка, или,како је још називају - Чајничка Kрасница,пред којом су се вековима догађала чудесна исцељења.
Током емисије говорићемо о заштити покретног културног добра и која је мисија цркве у томе, а осврнућемо се и на многе мистификације у вези са босанском црквом.
Гост Ризнице, Радио Београда 2, историчар и теолог др Ррадован Пилиповић, директор Архива Српске православне цркве.
Аутор и водитељ Душанка Зековић.
Коментари