Читај ми!

Берлински конгрес и ''српско питање''

Славенко Терзић и Чедомир Антић

Тачно пре сто четрдесет пет година Србија је стекла пуну независност и постала међународно призната држава. Била је то једна од неколико најважнијих одлука Берлинског конгреса, последњег таквог скупа великих сила у 19 веку. У финишу Велике источне кризе Берлински мир прекомпоновао је Балкан и југоисточну Европу. Србија, Црна Гора и Румунија стекле су независност, Велика Британија је добила право да запоседне Kипар а Аустро-Угарска да окупира Босну и Херцеговину.

Све се одиграло на размеђу епоха и у завршној, декадентној, фази Отоманског царства а после серије устанака и ратова на балканским просторима између 1875. и 1878. године. Са националном и ослободилачком решеношћу и кнежевина Србија ризиковала је вишедеценијски мир настојећи да од објекта постане субјект европског поретка. Ипак укрштени и супротстављени интереси великих европских царстава и даље су се преламали преко тежњи малих народа и њихових амбиција.

Независност је на Берлинском конгресу 13. јула 1878. коначно освојена. Неколико недеља потом у Београду је и одушевљено прослављена али велика идеја уједињења остала је отворена. Неки су славили а неки и жалили! Kако се Берлински конгрес одиграо, какве је последице имао и колико је утицао на дугорочну српску будућност за Речено и прећутано говоре Историчари, дипломата и академик Славенко Терзић и универзитетски професор и политичар Чедомир Антић.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње