Читај ми!

Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

Звучни рукопис

„Звук на радију био је опчињавајући! Ако сте чули буку бушилице и глас задиханог рудара, а репортер вам каже да је на дубини од 400 метара под земљом, морали сте осетити узбуђење. Слику је дочаравао добар репортер, звук је допуњавао, а ви сте је доживљавали и обликовали својом маштом. Звук је морао бити савршен и интригирајући!"

                                                                                                            Милосав Митровић

Уистину, од појаве радија, од првих микрофона и плоча на седамдесет осам обртаја, од епохе директних преноса и извођења музике у студију, преко магнетофонских револуција до савременог дигиталног доба, од програма прављених за разгласе до нових апликација за одложено слушање, од информативног, преко документарног и играно-режираног до музичког и драмског програма, у обликовању тих форми пресудну улогу све ово време имали су техничари, тон-мајстори, дизајнери звука - они који су чинили да га забележе, сниме или пренесу веродостојно. У плејади оних који су у том сектору трајно уписали своја имена у историју Радио Београда, ове суботе чућете само један могући избор њихових сећања и анегдота.

У рубрици „Кутија за памћење" емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са вајаром Александром Зарином, доцентом Академије ликовних уметности у Београду и аутором бројних спомен-биста посвећених песницима. Александар Зарин рођен је у Српској Црњи пре тачно једног века, а у циклусу емисија „Гост Другог програма" говорио је 1987. године.

Емисију уређује и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње