Читај ми!

Може ли робот да напише симфонију, а можемо ли ми?

Гошћа: Сања Влаховић

У чувеној сцени филма Ја, робот (2004), снимљеном по мотивима романа Исака Асимова, Вил Смит роботу који за себе тврди да је самосвесно и живо биће поставља чувено питање: „Може ли робот да напише симфонију? Може ли робот да претвори платно у предивно ремек-дело?“. Робот на то одговара питањем: „А можеш ли ти?“ Ова иконична сцена одлично описује актуелни тренутак фасцинације човечанства алаткама тзв. „вештачке интелигенције“, које задиру управо у оне делатности које су донедавно сматране за искључиво људски домен – сликање, писање поезије, компоновање музике.

За разлику од аутоматских генератора текста и слика, који у светској јавности представљају релативну новотарију, алатке које на различитим нивоима омогућују аутоматизацију стварања музичких дела постоје већ деценијама и нашироко се користе у музичкој продукцији, чији производи – случајно или не – у истом периоду постају све више генерички, бездушни и (sic!) роботски. Питање које се ту природно поставља јесте да ли су роботи (тј. технологија) постали толико човеколики да су у стању да парирају људима у нечему толико човечном као што је стварање музике, или је ипак ствар у томе да је човечанство до те мере застранило, те да су се парадигме „музике“ срозале на ниво нечега „што може да направи и машина“.

О томе да ли „вештачка интелигенција“ обесмишљава музику или отвара простор да се она „врати народу“ и прене из учмалости корпоративног мејнстрима, да ли рачунари и технологија могу да замене вежбу и технику, и које је место класике на модерној музичкој сцени разговараћемо са филозофом и пијанисткињом Сањом Влаховић.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње