Читај ми!

Слађана Димић: Величанствена помоћ Грчке српској деци

Документарни програм

Слађана Димић, стручни сарадник за информисање и промотивне активности Црвеног крста Србије, због својих способности, знања, мудрости и великог шарма, одређена је, на изричит захтев Грка, за сталног координатора величанственог пројекта подршке Грчке српској деци. 

Ова изванредна и веома дирљива прича, која је сведочанство дубоких веза између српског и грчког народа, а о којој највећи број Срба ништа не зна, почела је лета 1993. године када је организован први програм опоравка деце у грчким породицама, на основу кога је група од четрдесеторо деце из дома за незбринуту децу „Рада Врањешевић" из Бања Луке, боравила на острву Кос, 20 дана. Циљ програма боравка деце у грчким породицама, у почетку је био да се деца изместе из непосредне ратне опасности и окружења оптерећеног ратом и немаштином и да се подржи њихов психофизички опоравак и развој. Тај циљ је реализован током целокупног трајања програма, свих 19 година. Потом, увидевши позитивне ефекте измештања деце из неповољне средине, програм је проширен тако да се боравком у трајању од шест месеци у Грчкој, деци омогућило и редовно школовање.

Пројекат је реализован у континуитету током 18 година, од 1993. до 2011. године, уз учешће Србије (Савезна Република Југославија, 1992-2003; Државна Заједница Србија и Црна Гора, 2003-2006 , Република Србија, од 2006. године), Републике Српске, Републике Српске Крајине, Сремско-Барањске Области, Републике Грчке и Републике Кипар, Југословенског црвеног крста / Црвеног крста Србије, Комесаријата за избеглице, Црвеног крста Грчке. Црвеног крста Кипра, као и Сталне конференције градова и општина Југославије (СКГОЈ) и Централне Уније градова и општина Грчке (КЕДКЕ). Координатори пројекта су биле сталне конференције градова и општина Југославије и Грчке. Пројекат су оперативно водили Југословенски Црвени крст / Црвени крст Србије, Црвени крст Грчке и Удружење банака Кипра.

Према подацима Црвеног крста Србије, од 1992. до 2011. године преко Црвеног крста Србије и Југославије на различите врсте одмора, опоравка као и школовања упућено је укупно 21.648 деце из СРЈ, Републике Српске и Републике Српске Крајине. У континуитету, од лета 1993. до лета 2011. године, укупно 16.227 деце уживало је током Божића, Ускрса или летњег распуста у гостопримству грчких домаћина једном или више пута. У периоду од 1994. до 1996. године три пута је организован шестомесечни програм школовања и опоравка у грчким породицама за 2.421 дете. Програм је реализован у 200 градова и општина у Грчкој и у две општине на Кипру. У свакој грчкој општини су као подршка деци били обезбеђени психолог, социјални радник и преводилац. 

Говори да бих те видео

Autor:
Група аутора

Серија полусатних документарних репортажа, за чији је скупни назив узета позната Сократова изрека: "Говори да бих те видео". Ова оригинална продукција Радио Београда 2 сједињује квалитете актуелног друштвеног ангажмана и култивисане радиофонске обраде. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње