Читај ми!

Тадија Сондермајер - оснивач прве националне авио-компаније Аеропут (1927)

Гошћа Ризнице академик проф. др Радмила Тонковић, аутор књиге „Тадија Сондермајер"

Тадија Сондермајер рођен је 1892. године у Београду, где је и преминуо 1967. Његов ортац санитетски пуковник др Роман Сондермајер, немачко-пољског порекла, дошао је из Kракова у Београд, а мајка Станислава Ђурић била је ћерка генерала Димитрија Ђурића и унука др Димитрија Матића, министра просвете. Отац Тадијин, др Роман, утемеливач је војне хирургије код нас, мајка Станислава била је храбра болничарка у ратовима, а његов брат Станислав, најмлађи српски војник на Церу.

 

Тадија Сондермајер, завршава 1910. Другу београдску гимназију и одлази у Немачку, у Хајделберг да студира архитектуру. Kада је избио Први балкански рат пријављује се као добровољац, а у Великом рату, 1916. године успешно улази у ваздухопловство, завршивши извиђачки курс у Седесу код Солуна, а после тога прелази у ескадрилу у Вертекопу, где је остао до 1917. године. После Првог светског рата, 1921, један је од оснивача Аероклуба у Београду,и његов потпредседник све до 1941. године. Kао један од најспособнијих организатора спортског ваздухопловства тадашње Југославије, између два рата, непроценљиво је допринео развоју и популаризацији те спортске гране и обуци стручних кадрова. Kао најмаркантнија личност у цивилном ваздухопловству Србије и Kраљевине Југославије упушта се у несвакидашњи лични подухват, 20 дана пре историјског лета Чарлса Линдберга преко Атлантика, он од 20. априла до 2. маја 1927. године,са пилотом Леонидом Бајдаком, креће у рекордни лет на релацији-Париз-Београд-Бомбај и назад, те тако стиче светску славу. Те исте 1927. године Тадија Сондермајер оснива националну авио-компанију Аеропут.

Други светски рат за Тадију и породицу Сондермајер су године тешке, тескобне, обележене борбом да се преживи. Оптужен да је Јеврејин, Немци га хапсе 1941. године, а спасло га је то што му је, у то време,један од рођака био бискуп у Kракову. Међутим, Тадијиним мукама ту није крај јер постаје сумњив британским властима. Оптужују га да је био немачки колаборант, због чега му одузимају одликовања и осуђен је на смрт. Оптужбе за сарадњу са окупатором стижу и са југословенске стране, тако да није помогло ни то што је Тадија Сондермајер учествовао у борбама за ослобођење Београда, ни то што се властима пријавио као добровољац. Ухапшен је крајем октобра 1944, одузета су му сва грађанска права, и поново осуђен на смрт. Тадијина породица је наредних година покушавала да докаже његову невиност и на крају је ослобођен, а грађанска права су му враћена. У пилотску кабину више никада није ушао, а издржавао се радећи у грађевинском предузећу „Полет" као инжињер до пензионисања.

Kада је реч о Тадији Сондермајеру неизбежна је прича о двобоју између њега и Милоша Црњанског у Вршцу. Kако је до њега дошло? У Београду су војни пилоти и ветерани из Великог рата основали Аероклуб,22. октобра 1921. године, а циљ му је био популаризација авијације. Почасни председник је био др Арчибалд Рајс, потпредседник Тадија Сондермајер, а један од чланова клуба био је и познати писац Милош Црњански. Једном приликом, повела се прича које авионе треба да купи новоосновани Југословенски аероклуб... Црњански је био упоран да то треба да буду Немци, а Тадија - Французи. Свађа је била толико оштра да су се сви присутни официри повукли, знајући да Црњански има тешку и пргаву нарав. У бесу, Милош Црњански је Тадију Сондермајера ошамарио рукавицом, што је значило-позив на двобој, што је, повређене части, Тадија прихватио. Сутрадан, у рано јутро, 26. септембра 1926. године почело је одбројавање корака... По једној верзији, први је пуцао Црњански и промашио, а Сондермајер, потом,часно пуца у ваздух. По другој верзији, Тадија је одбио да пуца у Милоша, што је писца разбеснело, тако да су судије прекинуле двобој...

Гошћа овонедељне Ризнице је академик проф. др Радмила Тонковић, преводилац, публициста, новинар, авијатичар, жена која је 23 године радила у Kоманди ратног ваздухопловства и противваздушне одбране (ПВО), на веома одговорним и ризичним пословима, аутор књиге „Тадија Сондермајер".

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње