Читај ми!

Уметност и прогрес – како технологија обликује уметничке праксе

Гошћа емисије: Саша Грбовић

Развој технологије био је један од кључних фактора сваке револуције у уметности. Историја музике може се пратити паралелно са новим достигнућима у производњи музичких инструмената, а изум оргуља, виолине, клавира, хармонике, саксофона, или електричне гитаре отварао је простор за настанак нових музичких праваца. Развој сликања пратио је у стопу продоре у индустрији боја и проналазак штампарске пресе, а појава фотографије, поред тога што је породила потпуно нову ликовну уметност, истовремено је изазвала читав век револуционарних покрета у сликарству. Нашироко је познат утицај индустријске револуције и нових средстава ратовања на књижевност, а о везама технологије са естетским трендовима у архитектури не морамо ни говорити. Неки од за популарну културу најутицајнијих уметничких праваца данашњице, попут стрипа, филма, или видео-игре, нису уопште били могући док се за њих нису појавиле одређене технолошке претпоставке.

Зашто се онда у наше време технологија и прогрес често доживљавају као супротстављени уметности, као нешто што је обездушује, профанише, и девалвира? У јавном дискурсу као да доминирају две струје – једна, која је потребу за прогресом у уметности и сталним уметничким револуцијама свела на бесмислени фетиш, и друга, која упорно инсистира на тврдој тези да се само класична ремек-дела смеју сматрати уметношћу, док све остало представља безвредни индустријски, или у најбољем случају занатски производ. За то време, човечанство наставља да са радозналошћу и детињим одушевљењем присваја нове технологије и на њима засноване нове уметничке правце, стварајући лепа, инспиративна, смешна, потресна, патетична, популарна дела у најразличитијим медијима, забављајући се у процесу, и без икакве бриге за то како ће естетичари и филозофи оквалификовати њихов рад.

Како се уметност у наше време обликује новим технологијама, у каквом односу стоје развој технике и трендови у уметничком стваралаштву, и где је место лепоте у старом сукобу „високе“ и „популарне уметности“, питаћемо филозофа и секретара Естетичког друштва Србије Сашу Грбовић.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње