субота, 24. јун 2023, 17:00
Немања Николић "Психопоетике", Галерија Рима, Београд
Новим циклусом радова, претежно већег формата, под називом "Психопоетике", у београдској Галерији Рима представио се Немања Николић.
Употребом комбинованих техника Николић наставља своја истраживања уодношавања замрзнутих секвенци suspens филмова и писане речи као позадине. Том поетиком он је стекао наклоност и стручне критике и јавности још на почетку своје каријере, пре двадесетак година.
Немања Николић своју уметничку праксу базира на два сегмента, паралелно стварајући слике у стилу геометријске апстракције и фигуративне цртане видео-анимације, са филмом као инспирацијом и заједничким именитељем оба медија. За разлику од првог израза, у коме кроз апстрактну форму изражава ритам филма, у фигуралним остварењима тај ритам исказује кроз композицију кадра и експресију ликова. Управо радовима базираним на препознатљивим кадровима иконичких Хичкокових филмова, Николић је још пре осамнаест година отворио простор за специфична истраживања многих феномена данашњице. Управо тај концепцијски оквир му је омогућио и актуелни искорак ка директнијем преиспитивању и коментарисању специфичног тренутка данашњице, чиме се његов рад први пут односи на друштвено актуелне теме и поприма јаснији ангажован став.
На изложби "Психополитике", уметник уодношава упечатљиве и тенденциозно одабране секвенце из серије "Зона сумрака" са насловним странама дневног листа "Политика" из 2020. године, као и са страницама из социјалистичких политичких енциклопедија. На горњем нивоу галерије, кроз дела великог формата, уметник специфичне кадрове комбинује са неретко сензационалистичким или нешто суптилније "упакованим" насловима дневне штампе, у чему се уједно налази и кључ за тумачење радова. Цртежи представљени у доњем нивоу Галерије формирају три монументална фриза, од којих сваки истовремено представља по једну секвенцу континуирано приказиване видео-анимације, уподобљене ауторском музиком Павла Поповића.
Гост емисије биће уметник Немања Николић, доцент на Факултету ликовних уметности.
Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић.
Коментари