Читај ми!

Ко је победио у Другом светском рату?

Гост емисије: Тиосав Пурић

 

Што се више удаљавамо од неког историјског догађаја, то више сећање на њега престаје да бива ствар историјског памћења, а почиње да поприма нормативни, митски карактер, који представља одраз наше културе и времена. А када су у питању догађаји који су обликовали међународни политички поредак, попут Другог светског рата, ово препричавање, преиначавање, а неретко и первертирање повести има конкретне политичке последице.

Редовна истраживања јавног мњења у земљама Запада тако показују вишедеценијски тренд занемаривања улоге Црвене армије и СССР у сламању нацистичке Немачке. У практично свим земљама Запада убедљива већина грађана данас сматра да су нацизам пре свега поразили – Американци. Изузетак су Британци, који прво место у антифашистичкој борби додељују – самима себи. Наспрам њих, у Русији убедљива већина грађана сматра не само да је СССР највише допринео победи над нацизмом, већ и да је Црвена армија до победе могла да дође и сама, без помоћи Савезника.

На простору бивше СФРЈ, питање „ко је победио у Другом светском рату“ изазива још више контроверзи и нервозе. Регионом кружи злодух историјског релативизма, који покушава да амнестира и фалсификује улоге локалних сарадника нацизма у спровођењу политике геноцида против Јевреја, Срба, и Рома на територији Југославије. Истовремено, у Србији се ова дебата каналише кроз титаномахију духовних наследника партизанског и четничког покрета, који улажу велике напоре, не само да „одбране част“ својих идеолошких предака, већ и да у што већој мери укаљају сећање на њихове противнике. Ефекат овог ваљања у историјском блату је недвосмислен – релативизација српског доприноса антифашистичкој борби и плима малодушног односа према борби за слободу која у великој мери реафирмише пропагандне аргументе окупационих власти из ’41-45. године.

О томе ко су победници, а ко губитници Другог светског рата, који су инструменти и циљеви историјских релативизација у свету и код нас, и какав је однос Срба према властитом антифашистичком и антинацистичком наслеђу разговараћемо са историчарем Тиосавом Пурићем.

Аутор емисије: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње