Од студентске дебате до демократског дијалога

Миодраг Јовановић, Зоран Станојевић и Ђорђе Радосављевић

Дебатни клуб Београдског универзитета је актуелни светски шампион у дебатовању. На многим факултетима развијена је интерна пракса клупског дебатовања. Академци, међутим, по изласку са универзитета најчешће не успевају да стечене вештине пренесу у јавни простор. Тако дебата, као по дефиницији старог Вујаклијиног лексикона страних речи и израза, углавном остаје ништа више од „расправљања, препирке и расправе”.

Дебата је ипак неопходна, чак пресудна за функционисање модерног друштва. Савремено виђење дебате као усмене, формалне дискусије, која се темељи на систематичном изношењу чињеница и аргумената није лако примењиво у нашем јавном простору оптерећеном мноштвом предрасуда и изазова. Недостатак толеранције, уважавања другачијег мишљења и културе јавног дијалога не може се оправдати стереотипима „уби ме прејака реч” или „рекох и спасих своју душу”...

Лек за то можда би могао да се припреми у образовном систему учењем толеранције, поштовања другачијег става, развијањем критичког мишљења, неговањем културе дијалога. Како то постићи у Србији данас ван оквира студентских клубова и организација? Да ли је могуће и како успоставити културу дијалога о важним друштвеним и државним питањима и избећи „сигуран” пут ка препирци, свађи и сукобу? О томе данас у емисији Речено и прећутано говоре Миодраг Јовановић, професор Правног факултета Универзитета у Београду; Зоран Станојевић, новинар и уредник РТС-а и Ђорђе Радосављевић, прошлогодишњи светски шампион у дебати и дипломирани правник.

Уредник и аутор емисије је Марко Ђурић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње