Читај ми!

Политикин Забавник - славна прошлост и (не)извесна будућност

Зефирино Граси и Александар Петровић (Аца Селтик)

Последњег дана фебруара, 1939. године појавио се „Политикин Забавник". Први број освануо је на 12 црно-белих страница великог политикиног формата. Са насловне стране смешио се Мики Маус епизода „Храбри кројач''. Друга страна је била посвећена роману Едгара Алана Поа „Златни јеленак''. Од првог броја до данас су присутне две рубрике „Риплијев Веровали или не" и „Јесте ли већ чули да...". Научне чињенице, занимљивости из света, мудре мисли, књижевни и историјски чланци, прошарани хумором, енигматиком и незаоблилазним стриповима - то је био Забавников рецепт.

Много тога се променило од тог фебруара 1939. У сложеном историјском тренутку ни Забавникова будућност није изгледала светло. Међутим, „Забавник" је преживео и надживео Kраљевину Југославију, Други светски рат, фашистичку окупацију, Информбиро, бирое за штампу и културу, социјалистичку Југославију, грађански рат, санкције, хиперинфлацију, НАТО бомбардовање и тајкунске приватизације.

Да ли „Забавник" може да преживи данашње доба, дигитално доба и друштво у коме се обим пажње неумољиво сужава сваким следећим „кликом" и „лајком"? Важи ли још увек парола „За све од 7 до 77"? Може ли опстати или како је потребно трансформисати се у новом добу а да не изда себе? О славној прошлости и неизвесној будућности у данашњој емисији Речено и прећутано говоре главни и одговорни уредник „Политикиног Забавника" Зефирино Граси и Александар Петровић, познат као Аца Селтик фронтмен Orthodox Celts-а, писац, уредник и водитељ Радио Београда 1.

Уредник и водитељ Марко Ђурић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње