уторак, 27. дец 2022, 09:00
Из света информационих технологија
Поводом вести да је у Новом Саду и Сомбору ухапшено 35 особа због сумње да су варали грађане на друштвеној мрежи Фејсбук и да су извршена вишеструка кривична дела на штету више хиљада особа тако што су креиране различите профилне странице на којима су нуђене погодности као што су запослење у иностранству, поклон ваучери за боравак у хотелима итд., у данашњој емисији разговарамо са Владимиром Вујићем, начелником Одељења за сузбијање високотехнолошког криминала.
Како се ово десило, на шта треба да обратимо пажњу да не бисмо постали жртва преваре? Како функционише phishing интернет страница, где су окривљени тражили да оштећени унесу важеће корисничке податке у виду корисничког имена и лозинке за приступ својим налозима на друштвеним мрежама, након чега би окривљени моментално сами приступали тим налозима и противправно их одузимали од оштећених ради даљег вршења кривичних дела? Шта можемо да урадимо и како да се заштитимо?
У другом делу емисије, са Тањом Јакоби, извршном директорком Центра за истраживање јавних политика, сумирамо резултате истраживања „Fairwork" 2022 и разговарамо о томе у којој мери услови рада испуњавају пет Fairwork принципа који се односе на достојанствену зараду, услове рада, уговоре о раду, управљање и заступање. Платформски рад представља извор прихода и бројних могућности за милионе људи широм света. Међутим, већина платформских радника није институционално заштицћена постојећим законима о запошљавању или колективним уговорима, што значи да се суочавају са ниским платама, несигурношћу, те лошим и опасним условима рада.
Уредница и водитељка емисије: Тамара Вученовић
Autor:
Тамара Вученовић
Емисија Дигиталне иконе покренута je 2002. године, а емитује се сваког уторка на таласима Радио Београда 2 од 9 до 10 сати. [ детаљније ]
Коментари