Читај ми!

„Обећани простори" и „Golden Age"

Иван Марковић, Уна Новосел и Јелена Божовић Ђорђевић

У Галерији Дома омладине Београда синоћ је отворена изложба Ивана Марковића „Обећани простори". Вишемедијска инсталација представља визуелно истраживање елемената и трагова драстичних трансформација градских и природних средина, које настају при изградњи великих, луксузних архитектонских комплекса. Широм билборда и дугачких ограда градилишта, на фотореалистичним дигиталним сликама, озидана елитна насеља рекламирају се као приватна утопија и идеал породичног дома. Овакви инвеститорски пројекти представљају просторно отелотворење друштвено-економске сегрегације и скоро увек су изван домета људи који их изграђују.

Иван Марковић филмски аутор, сниматељ и визуелни уметник рођен у Београду. Дипломирао је камеру на Факултету драмских уметности у Београду 2012, а 2019. завршио мастер студије филма на Универзитету уметности у Берлину. Током претходних неколико година, радио је као директор фотографије на више дугометражних филмова који су премијерно приказивани на фестивалима у Берлину, Венецији, Локарну и Ротердаму. Добитник је бројних награда.

Режирао је и снимио експериментални документарни филм „Центар" који је премијерно приказан на фестивалу DocLisboa 2018, затим освојио награду за Најбољи српски документарни филм фестивала Beldocs 2019 и награду „Best Balkan Newcomer" на Докуфесту.

Иван Марковић биће гост Златног пресека.

Друга изложба којој посвећујемо пажњу је „Golden Age", ауторки Уне Новосел и Јелене Божовић Ђорђевић, која ће свечано бити отворена вечерас у Kући краља Петра I. Аутентична симбиоза две стваралачке енергије - вајарке Јелене Божовић Ђорђевић и сликарке Уне Новосел, транспонована је кроз ову изложбу. Интимни дијалог две врсне уметнице заправо је реминисенција на најплодоносније доба српске историје и уметности и огледа се кроз серију Јелениних скулптура, а несвакидашњу паралелу има и у Унином раду. Модус поставке јесте златно доба српског сликарства, који подразумева живопис Рашког стила, али нас уметнице сопственим поетикама подсећају не само на тај моменат, већ и на време успеха и процвата српске државе кроз векове постојања... и одјеке у садашњости. Уна на овом пројекту ради од 2017, а последњих годину и по дана Јелена ствара синхронизовано са њом.

Уна Новосел је рођена у Београду и након завршене средње школе 2007. године, уписује се на Факултет примењених уметности из области унутрашња архитектура и дизајн намештаја. Дипломирала је и магистрирала 2013. године и од тада се бави и уређивањем ентеријера. Уписала је 2019. године докторске студије на Факултету примењених уметности из области примењеног сликарства у класи Ивана Грубанова. Од 2020. године је у статусу самосталног уметника. Добитница је бројних награда из области дизајна и сликарства.

Јелена Божовић Ђорђевић је рођена у Београду где је завршила школу за дизајн и стекла звање техничар дизајна графике. Школовање је наставила на Београдској политехници од 2005. до 2007. године. Уписала је 2007. године Факултет примењених уметности Универзитета уметности у Београду, на којем је дипломирала 2012. године. На истом факултету је докторирала 2020. Такође, на матичном факултету је докторирала 2020. године. Била је сарадник у настави на Факултету примењених уметности у Београду. Учествовала је као уметник у извођењу више јавних споменика, имала је више колективних и 11 самосталних изложби.

Уна Новосел и Јелена Божовић Ђорђевић биће гошће Златног пресека.

Емисију води Тања Живковић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње