Читај ми!

Протести широм света

Мина Зиројевић и Бранко Павловић

Масовни протести који тренутно потресају многе земље света, биле оне сиромашне или богате, имају различите конкретне поводе, али незадовољство има свуда исти узрок.

Масовни протести против енормних поскупљења и пада животног стандарда грађана одиграли су се у престоницама широм Европе и наговестили да су пред владама земаља на Старом континенту драматични изазови.

У Чешкој и Италији одржани су протести због раста цена и пада животног стандарда. „За ограничавање цена" и „За достојанствен живот" биле су главне поруке протестних скупова који су одржани у Прагу и Риму. Хиљаде људи марширало је у суботу у Лондону и другим градовима Велике Британије због високих трошкова живота.

Неки су палили рачуне за струју и комуналије.

Протести у више немачких градова због високих рачуна и инфлације.

Протести против строгих мера забране кретања, наметнутих у покушају да се спречи ширење ковида-19, избили су широм Kине током последње недеље новембра.

Протести су захватили Иран откако је Махса Амини, 22-годишњакиња из иранског курдског региона, погинула 16. септембра док је била у притвору због „неприкладне одеће", што је један од најсмелијих изазова Исламској Републици од револуције 1979. године.

Запањујућа подударност јавља се у централном слогану револуције 1978. који је тада гласио „Хлеб, рад, слобода", док је данас „Жене, живот, слобода''.

Демонстранти су изашли на улице у Џакарти и Токију, носећи транспаренте са слоганима као што су „Забринути смо због климатске кризе" и „Још није касно".

„Протести су демократски израз незадовољства и у себи увек носе тежњу за друштвено-политичком променом и право грађана да у оквиру закона испоље став према одређеним феноменима".

Kако настају протести и када противљење појединаца прераста у мобилизацију маса? До које мере могу бити спонтани? Да ли постоји рачуница о критичној маси непходној за покретање промена и каква је спрега између демократских, аутократских режима, организације протеста и коначног исхода?

Гости:

др Мина Зиројевић из Института за упоредно право и

Бранко Павловић, правник и политички аналитичар

Аутор Душанка Петровић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње