Читај ми!

Круна стваралаштва

Ако судбински мотив V симфоније Лудвига ван Бетовена представља најпознатија четири тона у историји музике, онда је Ода радости из финала IX симфоније најпознатија мелодија. Циклус емисија Како слушати музику, посвећен Бетовеновим симфонијама, уредница Горица Пилиповић завршава причом о грандиозној Деветој.

Она је кулминација Бетовеновог симфонијског стваралаштва и непревазиђена до данас, те представља стуб вокално-инструменталног репертоара. Комплетна композиција је визионарска, како у пропорцијама тако и дејству, представљајући и врхунац техничких захтева свог времена. Девета симфонија такође персонификује дуалитет који ће бити карактеристичан за наредни век - конфликт између класичног и романтичног, старог и новог. Радикално различити стилови Брамса и Листа, на пример, подједнако налазе своје корене у овом делу. С једне стране, то је била потрага за широм лепезом средстава, посебно у хармонији и ритму, унутар стилског оквира XVIII века; с друге - био је то онај прави романтизам, који је фаворизовао и оно што је несавршено, недостижно, лично и екстремно - квалитете који задиру у саму природу класицизма. Ако се посматрају одвојено, прва три става Девете симфоније још увек су укорењена у музици XVIII века, док финале - рапсодичан и прожет песничким значењем - као да експлозивно излази из тог калупа, повлачећи цело дело у свет програмске музике, одређујућег концепта музичког романтизма.

 

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње