Читај ми!

Жене у светској дипломатској арени о рату и миру човечанства

Документарни програм

„Буди део промене коју желиш да видиш у свету". Ове речи Махатме Гандија, легендарног борца против империјалних амбиција моћи и саприпадајуће праксе, уткане су у темеље догађаја о коме ћемо говорити у емисији Говори да бих те видео ‒ представљања промотивног броја првог српско-индијског дипломатског билтена Центра за дипломатску сарадњу, одржаног у Медија центру у уторак, 8 марта. Тема промотивног броја је „Жене у светској дипломатској арени о рату и миру човечанства". Први број посвећен је женама у дипломатији, с обзиром да је уређивачки одбор сматрао да у марту, у време када се планетарно обележава међународни Дан жена, посебно у условима планетарне кризе у којој се човечанство налази, од изузетног значаја осветлити улогу жена у дипломатији. Дипломатски билтен настао је као резултат сарадње хуманитарног удружења „Књегиња Персида Карађорђевић" и индијске компаније „Elegance production" а догађај је обележен и доделом новоуспостављеог редовног признања „Медаљона части" заслужним женама у следећим категоријама: Медаљон кнегиња Милица, за пробој у дипломатији; Исидора Секулић, за изузетност; Милева Марић Ајнштајн, за пробој у науци; Милунка Савић, за одважност и храброст; Надежда Петровић, за уметност и хуманитарни рад и Радмила Бунушевац Дединац, за истраживачко новинарство.

На промоцији, уз присуство амбасадорке, др Љиљане Никшић, најодликованије жене у српској дипломатији, прве одликоване жене амбасадора у историји српског каријерног корпуса, овогодишње добитнице Медаљона књегиња Милица, за пробој у дипломатији, говорили су његова екселенција Санџив Кохли, амбасадор Индије, проф. др Љиљана Марковић, члан српско-америчког Конгреса пријатељства и добитник титуле Витеза светосавског пацифизма; Маниндер Алувалија, директор компаније „Elegance production" из Пенџаба, Индија, покровитељ и домаћин вечери индијске уметности и културе која ће се под називом „Трострука годишњица у једној декади Индије", уз подршку Министарства за културу Индије, одржати 30. марта ове године у хотелу Краун Плаза (Crown Plaza Hotel), у Београду; Маја Ковачевић, самохрана мајка једанаесторо деце, новинар и публициста, уредник „Краљевских новина", „Српског гласа" и председник хуманитарног удружења „Књегиња Персида Карађорђевић" и Урош Парезановић, шеф ресора за односе са јавношћу Извршног одбора удружења „Краљевина Србија", при Белом двору и Гојко Рончевић Мраовић, преживели дете логораш усташког логора Јастребарско.

Аутор емисије је Биљана Ђоровић.

 

Говори да бих те видео

Autor:
Група аутора

Серија полусатних документарних репортажа, за чији је скупни назив узета позната Сократова изрека: "Говори да бих те видео". Ова оригинална продукција Радио Београда 2 сједињује квалитете актуелног друштвеног ангажмана и култивисане радиофонске обраде. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње