четвртак, 10. мар 2022, 17:00
Жене у светској дипломатској арени о рату и миру човечанства
Документарни програм
„Буди део промене коју желиш да видиш у свету". Ове речи Махатме Гандија, легендарног борца против империјалних амбиција моћи и саприпадајуће праксе, уткане су у темеље догађаја о коме ћемо говорити у емисији Говори да бих те видео ‒ представљања промотивног броја првог српско-индијског дипломатског билтена Центра за дипломатску сарадњу, одржаног у Медија центру у уторак, 8 марта. Тема промотивног броја је „Жене у светској дипломатској арени о рату и миру човечанства". Први број посвећен је женама у дипломатији, с обзиром да је уређивачки одбор сматрао да у марту, у време када се планетарно обележава међународни Дан жена, посебно у условима планетарне кризе у којој се човечанство налази, од изузетног значаја осветлити улогу жена у дипломатији. Дипломатски билтен настао је као резултат сарадње хуманитарног удружења „Књегиња Персида Карађорђевић" и индијске компаније „Elegance production" а догађај је обележен и доделом новоуспостављеог редовног признања „Медаљона части" заслужним женама у следећим категоријама: Медаљон кнегиња Милица, за пробој у дипломатији; Исидора Секулић, за изузетност; Милева Марић Ајнштајн, за пробој у науци; Милунка Савић, за одважност и храброст; Надежда Петровић, за уметност и хуманитарни рад и Радмила Бунушевац Дединац, за истраживачко новинарство.
На промоцији, уз присуство амбасадорке, др Љиљане Никшић, најодликованије жене у српској дипломатији, прве одликоване жене амбасадора у историји српског каријерног корпуса, овогодишње добитнице Медаљона књегиња Милица, за пробој у дипломатији, говорили су његова екселенција Санџив Кохли, амбасадор Индије, проф. др Љиљана Марковић, члан српско-америчког Конгреса пријатељства и добитник титуле Витеза светосавског пацифизма; Маниндер Алувалија, директор компаније „Elegance production" из Пенџаба, Индија, покровитељ и домаћин вечери индијске уметности и културе која ће се под називом „Трострука годишњица у једној декади Индије", уз подршку Министарства за културу Индије, одржати 30. марта ове године у хотелу Краун Плаза (Crown Plaza Hotel), у Београду; Маја Ковачевић, самохрана мајка једанаесторо деце, новинар и публициста, уредник „Краљевских новина", „Српског гласа" и председник хуманитарног удружења „Књегиња Персида Карађорђевић" и Урош Парезановић, шеф ресора за односе са јавношћу Извршног одбора удружења „Краљевина Србија", при Белом двору и Гојко Рончевић Мраовић, преживели дете логораш усташког логора Јастребарско.
Аутор емисије је Биљана Ђоровић.
Autor:
Група аутора
Серија полусатних документарних репортажа, за чији је скупни назив узета позната Сократова изрека: "Говори да бих те видео". Ова оригинална продукција Радио Београда 2 сједињује квалитете актуелног друштвеног ангажмана и култивисане радиофонске обраде. [ детаљније ]
Коментари