среда, 19. јан 2022, 16:00
О интердисциплинарности
Јованa Раденковић, Зорица Ђерманов и Филип Јевтић
Данас разговарамо са младом колегиницом, докторанткињом Јованом Раденковић о њеним истраживањима на пољу повезаности класичних наука, античке књижевности и ликовних уметности. У последњем броју Зборника за класичне студије Матице српске изашао је један њен текст који је објавила заједно са професором Горданом Маричићем и који се односи на истраживање повезаности мита о Аријадни и иконографских особина античких ликовних дела те теме са неким аспектима стваралаштва наше славне уметнице Милене Павловић Барили. Са нашом гошћом разговарамо о овоме, и о значају интердисциплинарног приступа у проучавању ликовних дела.
Наш следећи гост је Зорица Ђерманов, историчарка уметности, кустос Галерије „Сингидунум" и заједно са Мајом Шкаљац Станошевић приређивач изложбе Београдска минијатура у Малој Галерији у Узун Мирковој која траје до сутра. У мајушни простор Мале галерије стали су радови малог формата чак сто двадесет једног уметника. Они се изражавају у различитим медијима. Ова дела су се визуелно уклопила у неочекивани маштовити мозаик. Са нашом гошћом разговарамо о овој изложби и о атрактивности малог формата.
Данашњи трећи гост није историчар уметности. То је др Филип Јевтић, математичар из Математичког института САНУ. Др Јевтић ће у Кући легата, у среду, 26. јануара, у 5 по подне, одржати предавање под називом Теселације у математици и уметности. Његово предавање је део програма који се одвија у оквиру манифестације „Београдски фестивал мозаика III". Ова изложба која садржи велики број мозаичких радова великог броја уметника отворена је синоћ у Кући легата и укључује и мозаичке радионице атељеа „Камен" и „Лом", као и серију предавања. Са др Јевтићем разговарамо о повезаности мозаика, односно ликовних уметности и уметности уопште са математиком.
Уредник и водитељ емисије је Зоја Бојић.
Коментари