Читај ми!

Kњижевни јубилеји - Дневник о Чарнојевићу и Роман о Лондону Милоша Црњанског

Горана Раићевић, Предраг Петровић, Слободан Владушић и Часлав Николић.

Роман првенац Милоша Црњанског, Дневник о Чарновјевићу, јесте "матична ћелија" Црњансковог књижевног опуса, али и преломан тренутак за прозу тог времена. Kолико је био прекретница за самог писца, толико је инспиративан и данашњим ствараоцима. Роман о Лондону, објављен пола века касније, овенчан Ниновом наградом 1972. и Наградом Народне библиотеке за најчитанију књигу 1974, многи сматрају не само најбољим романом Милоша Црњанског већ и најбољим српским романом 20. века.

Симболика наслова ова два Црњанскова романа и временска симболика појављивања у распону од тачно пола века незаобилазне су поетичке чињенице унутар пишчевог опуса, али су као књижевне чињенице важне и за српску књижевност и културу.

Црњански је једном пред студентима Филолошког факултета рекао да не жуди да славом и да се о њој може говорити тек након пишчеве смрти. Од његове смрти прошло је више од 40 година, али ако је судити по интересовањима читалаца и тумача - и Дневника о Чарнојевићу, а посебно Романа о Лондону, али и других дела овога писца - онда је његов плави круг славе бескрајан. О томе нам данас у Гутенберговом одговору говоре професори Универзитета у Београду, Новом Саду и Kрагујевцу - Горана Раићевић, Предраг Петровић, Слободан Владушић и Часлав Николић. Они се осврћу на рецепцију поменутих дела, теорију суматраизма, говоре о односу писца и његовог дела, односно живота и писања. Сећају се својих првих читалачких доживљаја у вези са овим Црњансковим романима, и деле са нама мисао о томе шта би нам велики писац поручио данас.

Уређује и води Соња Миловановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње