Читај ми!

Американизација српске традиције и културе

Весна Марјановић и Владан Вукосављевић

Захваљујући филму и музици нарочито, генерације су биле заљубљене у Америку. Жуделе су да и оне постану Американци, а ако не баш да оду у Америку, онда да бар личе на њих. И тако смо почели да опонашамо оно што смо видели у филмовима - облачење, фризуре, музику, али и начин живота.

Холивуд нам је понудио све оно што бисмо хтели да имамо и будемо. Генерације више нису желеле да личе на своје родитеље, већ на ликове из филмова. Настало је време у којем је оно што је традиционално проглашено за назадно и застарело, а све што је долазило из холувдске машинерије сматрало се напредним. Преузели смо моделе и вредности у свим областима живота, па тако сада трошимо више него што имамо, састајемо се у шопинг центрима, дивимо се онима који су лако дошли до неких пара, свуда и у било које доба дана срећемо жене „скоцкане" као да су изашле из „Ем-ти-ви" спотова. Купујемо у самопослугама, које су амерички изум, пијемо кока-колу, ручак нам је fast food, носимо најки патике...

Многа америчка културна и технолошка достигнућа су постала глобалне вредности. Шта нам је донео Холивуд и како су „девојачке вечери", Дан заљубљених и „бејби шауер", Ноћ вештица и „црни петак" постали део наших модерних обичаја? Да ли смо, у жељи да живимо као на великом платну, изгубили сопствени идентитет?

О томе шта смо добили, а шта изгубили преузимајући вредности западне културе, говоре проф. др Весна Марјановић, етнолог и Владан Вукосављевић, бивши министар културе и информисања.

Аутор: Душанка Петровић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње