петак, 26. нов 2021, 12:05
Kолико смо зависни од мобилног телефона?
Мобилни телефон је саставни део нашег живота.
Зависност од мобилних телефона назива се номофобија. Истраживања су показала да 53 % корисника светске популације пати од зависности од мобилних телефона. Статистика показује да су углавном зависници млади људи између 18 и 24 године, док је 70 % жена а 61 % мушкараца.
Млади људи сматрају да су паметни телефони, таблети, интернет и друге технолошке ствари знак напретка. У већини случајева то јесте тачно. Постоји небројено начина на који овакве технологије могу да обогате знање и искуства који промовишу здрав развој и брз приступ информацијама. Међутим, превелика употреба мобилних телефона може довести до заглупљивања. Технологија утиче на сан, плава светла која трепере на разним технолошким уређајима доводе до поремећаја мелатонина, хормона сна који је неопходан за развијање и напредовање деце у развоју.
Ослањамо се на интернет да памти уместо нас. Некада су људи памтили читаве песме, сада се свака песма може наћи на интернету. Заборављамо много више од старијих људи (људи од 55 година имају већу концентрацију наспрам деце од 13 година). Не можемо да се снађемо у простору без навигације, ослањамо се на ГПС. Истраживања показују да имамо мозак „наркомана". Превише проведеног времена на интернету узрокује промене на нашем мозгу сличне онима које имају алкохоличари и наркомани.
Kолико смо зависни од мобилног телефона је питање Радара.
Телефон на који очекујемо Ваша јављања је 011 3229 653.
Уредник и водитељ емисије је Милена Божовић Манић
Коментари