Читај ми!

Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

У знак сећања на композитора, певача, водитеља, забављача, Мињу Суботу, који је преминуо у 83. години, емитујемо разговор који смо са њим забележили за емисију „Невидљиви људи".

По образовању дипломирани инжењер електротехнике, Миња Субота је био страствени колекционар старих радио-апарата, транзистора и микрофона, аутор и водитељ серије Музички тобоган, емитованe осамнаест година, која је забележила рекордну гледаност и популарност на нашем телевизијском програму. Говорио је о свовој везаности за радио, о колекционарству, о „лампашима" стране и домаће производње који су красили наше домове, првом „филипсу" из 1931. године...

Музеј науке и технике и Бригада везе Восјке Србије представили су јуче јавности изложбу „Развој службе телекомуникација - Све наше везе" посвећену развоју телекомуникационе технике. Аутори изложбе, музејски саветник Јован Божиновић и потпуковник Зоран Ивановић су гости емисије „Невидљиви људи". Највећи део експоната део су вредне колекције Спомен-собе Бригаде везе и до сада нису представљени широј јавности на овај начин, уз оне из збирки Војног музеја, Музеја науке и технике и приватних колекција, а посетиоци имају прилику, поред осталог, да виде шифрарску морнаричку машину „Енигма" чије је дешифровање убрзало крај Другог светског рата, шпијунски кофер америчке производње, комуникациони уређај у коферу који је носила пратња Јосипа Броза Тита у случају отказивања осталих система веза, први примач радио сигнала „Викинг" са горским кристалом из 1925. године, моторна возила са комплетним средствима комуникације итд. Представљени су оригинални уређаји стране производње и њихови пандани југословенске производње, а важан део ове историје телекомуникација је и изум радија.

У рубрици „Кутија за памћење" емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са академиком Предрагом Пипером, једним од најзначајнијих српских слависта који је посебан траг оставио је у проучавању граматичке и лексичке семантике у српском, руском и другим словенским језицима. Академик Пипер преминуо је у 72. години, а разговори које емитујемо вођени су 1995. године и похрањени су у фонду Народне библиотеке Србије, у Збирци звучних снимака - Колекција „Гост Другог програма" Радио Београда.

Емисију уређује и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње