Читај ми!

Квалитет вода у Србији

О квалитету вода у Србији разговарамо са доц. др Владимиром Павићевићем са Технолошко-металуршког факултета у Београду и проф. др Горданом Субаков Симић са Биолошког факултета.

Готово целокупне отпадне воде највећих градова у Србији се без икаквог третмана испуштају у водотокове, а одређеним видом пречишћавања обухваћено је тек око 12%. Истовремено, на званичну канализациону мрежу прикључено је тек нешто више од 60% становника Србије.
Од наших саговорника ћемо сазнати које су последице испуштања нетретираних отпадних вода у реке, језера и потоке. Откривамо када долази до цветања алги, због чега је ова појава опасна по водене организме и потенцијално човека, али и чиме је узрокована. Које технологије могу бити примењене за пречишћавање отпадних вода и која постројења у Србији могу послужити као примери добре праксе? Објашњавамо која је улога научника у праћењу квалитета вода и како се формирају интердисциплинарни тимови који се баве овом проблематиком. У којој мери научници у Србији доприносе развоју технологија за решавање проблема загађења вода и примењују ли се њихова решења у пракси?
У редовној рубрици проф. др Момчило Б. Ђорђевић откриће нам како анализа отпадних вода доприноси откривању жаришта ковид инфекције.

Аутор и водитељ: Томица Мишљеновић

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње