Читај ми!

Тајна пиротског ћилима: прве српске веде

У емисији Контрапункт откривамо тајну пиротског ћилима - ремек дела ћилимарске уметности који представља сведочанство и знамење јединствене и тајанствене космолошке и космогонијске природе стварања на простору Србије.

На светској изложби у Паризу 1892. године, пиротски ћилим је изазвао огромну пажњу и велико одушевљење јер је био једини који је имао два лица. Од 1904. до 1940. године пиротски ћилим је био на 26 светских изложби и сајмова од Туртоана, Лондона, Брисела, Амстердама и Напуља до Милана, Париза, Берлина и Солуна. Пиротски ћилим био је веома тражен и продаван у Финској, Шведској, Данској, Немачкој, Белгији, Холандији, Луксембургу, Француској, Швајцарској, Аустрији, Италији, Шпанији, Јужној Америци, Јужној Африци итд. Године 1902. први пут је израђен каталог „Албум пиротског ћилима" којег је за штампу припремао Мита Живковић, тадашњи директор Гимназије у Пироту. Штампан је у Аустрији а финансирала га је Краљица Драга. Од 1912. до 1918. израда ћилима је обустављена и обновљена је тек 1925. године. Након неколико година издат је нови каталог у виду џепног издања за које су коришћени сви графички прилози из претходног албума. У време када је обновљена производња ћилима, основана је и Занатска школа за ткање ћилима коју су похађале младе жене.

О тајни пиротског ћилима за емиију Контрапункт говоре мр зидног сликарства и керамике Предраг Тодоровић и етнолог Марко Јоцић, колекционар, један од најбољих савремених познавалаца историјата и тајне пиротског ћилима чија породица генерацијама брине о изради и очувању ове изванредно значајне традиције стварања на простору Србије и саприпадајуће есенције и егзистенције.

Аутор емисије је Биљана Ђоровић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње