четвртак, 11. мар 2021, 09:00
Шта знамо о висибабама?
Пролеће нам је на прагу, а у пролећном расположењу у данашњој епизоди сазнаћемо много тога о висибабама.
Наш саговорник је др Филип Јовановић, научни сарадник Института за шумарство у Београду који је 2019. године докторирао проучавајући управо ову интересантну групу биљака.
Откривамо колико врста висибаба постоји у свету, а колико их расте у Србији? Како их разликовати? Да ли су отровне и да ли могу бити лековите? Сазнаћемо које висибабе се гаје као украсне врсте, који су то све фактори угрожавања висибаба и на који начин ће климатске промене утицати на њихово распрострањење.
Настављамо и серијал разговора о пројектима младих истраживача. Пројекат под називом "Опасуљи се" (www.opasuljise.rs) представиће Леа Влајнић, асистенткиња Биолошког факултета у Београду.
У редовној рубрици о новостима из света медицине проф. др Момчило Б. Ђорђевић говориће о микробиому и вези заједнице микроорганизама у систему за варење и нашег расположења.
Питања, коментаре и сугестије можете послати на е маил адресу hocudaznam@rts.rs .
Аутор и водитељ: Томица Мишљеновић
Autor:
Томица Мишљеновић
Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]
Коментари