Читај ми!

„Бетовен у галерији"

Љубиша Јовановић и пријатељи у Галерији РТС

Обележавању 250 година од рођења Лудвига ван Бетовена Радио Београд 2 се прикључио и циклусом од четири концерта у Галерији РТС, Бетовен у галерији. На последњем, четвртом концерту наступиће наш истакнути флаутиста Љубиша Јовановић са својим музичким пријатељима: виолинистима Владимиром Кохом и Војином Алексићем, виолистом Немањом Адамовићем и виолончелисткињом Сандром Белић. Поред Серенаде оп. 25 у Де-дуру за флауту, виолину и виолу, у оригиналу писане за овакав састав, на програму ће бити познате Бетовенове композиције транскрибоване за флауту у различитим камерним комбинацијама: Дуо бр. 3 у Бе-дуру WoO 27/3 за флауту и виолончело и Романса бр. 2 оп.50 у Eф-дуру за флауту и гудачки квартет.

Директан пренос концерта можете пратити на таласима Радио Bеограда 2 и на платформи РТС Планета.

Љубиша Јовановић је флауту дипломирао и магистрирао на Факултету музичке уметности у Београду у класи професора Миодрага Азањца, а усавршавао се у класи професора Кристијана Лардеа у Паризу где је добио диплому Superieur de Concertiste 1983. године. Након тога започео је и остварио дугогодишњу сарадњу са Орелом Николеом, једним од највећих музичара и флаутских педагога 20.века. У досадашњој каријери одржао је више од 1.500 концерата, од тога готово 100 у Коларчевој задужбини. Наступао је и наступа на најзначајнијим подијумима и фестивалима не само у Србији него и у бившој Југославији, као и у иностранству (гостовао је у Француској, Швајцарској, Кини, Италији, Аустрији, Немачкој, Русији, Румунији, Великој Британији, Алжиру, Финској, Данској, Шпанији, Украјини, Јужној Африци, Норвешкој, Луксембургу и Аргентини).

Јовановић је добитник многих значајних награда и признања: прва награда за интерпретацију на Интернационалној годишњој ревији композитора у Сремским Карловцима и Новом Саду 1992. и у Београду 1998. године, Златни Беочуг за уметничка достигнућа 1992. године, Годишња награда Удружења музичких уметника Србије 1992. и 2018, награда Београдског фонда за културу за најбоље концерте у Београду 1987,1989, 1991. и 1992, Златна медаља поводом 75 година од настанка Београдске филхармоније 1998, Сребрна медаља Универзитета уметности за достигнућа у унапређењу наставе 2000, Награда Града Београда за 2008. и 2013, Светосавска награда за 2009. годину, Награда „Александар Павловић" Удружења композитора Србије за 2017, Повеља поводом 60 година Радио Београда 2 за дугогодишњу сарадњу и допринос радио-стваралштву у Србији 2018. и награда часописа Музика класика за најбољег извођача у Србији 2018. године.

Стални је члан Ансамбла за нову музику и триа Анима. Водио је мајсторске курсеве у Немачкој, Аргентини, Италији, Украјини, Норвешкој, Кини, Јужној Африци, Шпанији, Луксембургу, Шведској, Румунији, Хрватској, Црној Гори и Србији.

Љубиша Јовановић је наступао са неким од највећих флаутиста данашњице: Орелом Николеом, Иреном Графенауер, Емануелом Пајијем, Мишелом Дебостом, Кристијаном Лардеом, Гуо Лијангом Ханом, Јубин Кимом. Његови снимци налазе се на више од 50 компакт-диск издања. До сада је премијерно извео више од 100 концертантних, солистичких и камерних композиција српских аутора.

Каријера Љубише Јовановића траје дуже од четири деценије и веома је богата и разграната. Радио је 25 година као соло флаутиста Београдске опере и балета (1978‒1988), Симфонијског оркестра Радио Телевизије Београд (1988‒1989) и Београдске филхармоније (1989‒2004). На Факултету музичке уметности у Београду запослен је од 1994. године где сада има звање редовног професора флауте. Од 2002. до 2009. године био је продекан за уметничко-научни рад на ФМУ. Оснивач је и председник Професионалног ансамбла Камерата Сербика (2004). Од 2010. године је уметнички руководилац и диригент ансамбла Лола Класик, а оснивач је и фестивала БУНТ који је покренуо 2013. године. Љубиша Јовановић је уметник Haynes flutes, заједно са флаутистима као што су Џејмс Галвеј и Емануел Паји.

Уредник циклуса и преноса: Бојана Жижић 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње