Читај ми!

Историјска географија од 6. до половине 16. века

Гост емисије је проф. др Синиша Мишић, Филозофски факултет у Београду, Одељење историје, шеф Катедре за историју српског народа у средњем веку са историјском географијом и старословенским језиком.

„Према подацима које износи Константин Порфирогенит у Спису о народима, Срби живе у Паганији, од Цетине до Неретве, а од Неретве до Дубровника живе Захумљани, који су такође Срби. А Срби су и Травуњани и Конављани који живе на простору између Дубровника и Котора. Јужније од њих, па према кастелима Драча (Бар, Улцињ, Љеш) налазе се Дукљани за које се изричито не каже да су Срби. Дукља, Травунија, Конавли и Захумље граничили су се на планинским странама са Србијом, у којој свакако живе Срби. Босна је у то доба (10. век) улазила у састав Србије, али је већ била позната по свом имену. Из излагања цара-писца, уочљива је регионална подвојеност, али и припадност српском народу, који, посматран као целина, заиста држи и насељава знатан део Балкана. Кроз формирање насеља и најранијих држава, на овим просторима се учвршћивала српска власт", записује наш данашњи саговорник.

 

Гост овонедељне Ризнице је професор др Синиша Мишић са Филозофског факултета у Београду, Одељење за историју, шеф Катедре за Историју српског народа у средњем веку са историјском географијом и старословенским језиком.

Aутор и водитељ емисије је Душанка Зековић.

 

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње