Косово, стање дијалога

Решење и „страни фактор"

У јесен, тачно пре десет година на Генералној скупштини УН у Њујорку посебном резолуцијом инициран је политички дијалог Београда и Приштине. Следећег пролећа у Бриселу одржан је први састанак представника две стране. Процес је почео као технички а посредовали су Европска унија и Сједињене државе. Од тада дијалог је имао убрзања, кризе и прекиде али континуитет процеса, правац и енергију одржавали су међународни посредници, ЕУ формално и политички, Америка суштински.

Дијалог је у међувремену из техничке развио и политичку димензију, а његов крај пројектован је као „свеобухватни споразум". Приближавање завршној фази, улогу посредника учинило је видљивијом, значајнијом и директнијом, толико да је српска страна у једном тренутку приметила да „неки актери на западу не би желели да се Србија уопште меша у решавање косовског питања".

Данас када је дијалог Београда и Приштине после двадесет месеци прекида поново покренут, поставља се питање даљих планова и идеја водећих међународних актера на путу решавања косовског питања.

За Речено и прећутано о томе говоре Слободан Зечевић, научни саветник Института за европске студије и Синиша Љепојевић, публициста и дугогодишњи дописник Тањуга из Лондона.

Аутор Радован Пантовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње