среда, 02. сеп 2020, 12:05
Косово, стање дијалога
Решење и „страни фактор"
У јесен, тачно пре десет година на Генералној скупштини УН у Њујорку посебном резолуцијом инициран је политички дијалог Београда и Приштине. Следећег пролећа у Бриселу одржан је први састанак представника две стране. Процес је почео као технички а посредовали су Европска унија и Сједињене државе. Од тада дијалог је имао убрзања, кризе и прекиде али континуитет процеса, правац и енергију одржавали су међународни посредници, ЕУ формално и политички, Америка суштински.
Дијалог је у међувремену из техничке развио и политичку димензију, а његов крај пројектован је као „свеобухватни споразум". Приближавање завршној фази, улогу посредника учинило је видљивијом, значајнијом и директнијом, толико да је српска страна у једном тренутку приметила да „неки актери на западу не би желели да се Србија уопште меша у решавање косовског питања".
Данас када је дијалог Београда и Приштине после двадесет месеци прекида поново покренут, поставља се питање даљих планова и идеја водећих међународних актера на путу решавања косовског питања.
За Речено и прећутано о томе говоре Слободан Зечевић, научни саветник Института за европске студије и Синиша Љепојевић, публициста и дугогодишњи дописник Тањуга из Лондона.
Аутор Радован Пантовић.
Autor:
Група аутора
Емитује се сваког дана од понедељка до четвртка, од 12:00. [ детаљније ]
Коментари