Олуја 25 година касније

О својим сећањима и данашњем погледу на август 1995. у емисији говоре: Радоје Арсенић, тадашњи дописник Политике из Загреба и Лазар Мацура, тадашњи министар информисања Републике Српске Крајине.

У „Олуји" је, према подацима српског Комесаријата за избеглице, протерано 250.000 Срба из Републике Српске Крајине, 1.856 је убијено, а 836 воде се као нестали.

Хрватска војно-полицијска акција „Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица ХВО-а на подручја Баније, Лике, Кордуна и северне Далмације, односно на некадашњу Републику Српску Крајину. Дан касније, 5. августа, хрватска војска ушла је у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима улазиле у Србију.

Био је то завршни печат на етничко чишћење Срба, које ни до данас не признаје ниједна утицајнија политичка странка у Републици Хрватскоj. Ни до данас није у потпуности разјашњена улога српског руководстава и тзв. међународне заједнице у тим догађајима.

И после свега, шта је у ствари постигла и показала „Олуја"? Постигла је оно што први председник независне Хрватске Фрањо Туђман није ни крио: Срби су сведени на 3-4 одсто становништва у РХ и тако се Хрватска решила „реметилачког народа". И после свега, сећање на „Олују", барем из српског угла, има две димензије: једна је одавање пијетета невиним жртвама, друга је подсећање на време у којем живимо.

О својим сећањима и данашњем погледу на август 1995. говоре: Радоје Арсенић, тадашњи дописник Политике из Загреба и Лазар Мацура, тадашњи министар информисања Републике Српске Крајине.

Аутор: Душанка Петровић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње