Како спречавати насиље према женама

Сања Павловић, Ана Манојловић и Милош Ђајић

У доба падемије вируса COVID 19 у свету се бележи пораст насиља према женама: некада је свака трећа жена трпела насиље, а тренутно је свака друга жена жртва породичног насиља. Ситуација је слична и у Србији, где се у СОС центрима бележи повећан број позива жртава, које траже савете, јер у време пандемије више времена проводе управо са насилницима. Овакво стање је повод за репризирање емисије, која је била посвећена овом социјалном проблему.

Насиље према женама је испољавање историјски неједнаких односа друштвене моћи између мушкараца и жена који су довели до дискриминације и доминације над женама од стране мушкараца и до спречавања потпуног напретка жена. Насиље према женама је један од основних друштвених механизама којима се жене присиљавају да буду у подређеној позицији у односу на мушкарце и препрека у постизању једнакости, развитка и мира, пише у Декларацији о елиминацији насиља према женама (Резолуција Генералне скупштине Уједињених нација).

На другој страни, у најновијем годишњем извештају Светског економског форума констатује се да ће се жене у економским правима с мушкарцима изједначити за 257 година.

На основу оваквих премиса евидентан је закључак да је веома важно јачати социјалну свест о томе колико је неопходна борба против насиља према женама.

О ванинституционалним модалитетима супротстављања овом социокултуролошком проблему у данашњој емисији говоре:

Сања Павловић, Аутономни женски центар;

Ана Манојловић, РТС;

Милош Ђајић, Центар модерних вештина;

Уредник и водитељ: Љубица Крминац.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње