среда, 18. мар 2020, 09:00
Српски источници: Од Свете Горе и Хиландара до Хопова - Од Саве до Доситеја
Миљурко Вукадиновић, Катарина Костић и Радован Гајић.
На позив Српске националне Академије у Канади (која следеће године навршава 40 година рада) и српско-канадског удружења писаца „Десанка Максимовић" из Торонта (основаног 1978. уз сагласност Десанке Максимовић), у периоду од 25. фебруара до 3. марта 2020. у Канади је гостовао угледни књижевник и научни истраживач Миљурко Вукадиновић, који је на културним програмима у Конзулату Републике Србије (27. 2.); Српској националној Академији (28. 2.); ресторану „Тесла" (29. 2.) и у цркви (30. 2.), промовисао своју најновију књигу „Канадијана у 10 дана", која у форми путописне поезије представља психолошку студију наших људи у Канади и живота у овом делу света, као и своја Изабрана дела у 10 књига и свој антологичарски рад. Од посебног значаја је други циклус предавања која је Вукадиновић одржао у Српској националној Академији у Канади под насловом „Српски источници: од Свете Горе и Хиландара до Хопова - од Саве до Доситеја" којима је доказао да почетак српске државности и српске књижевности почиње из заграничја.
Миљурко Вукадиновић, започео је у Канади 2018, свој далекосежни истраживачки пројекат значајан за историју српске књижевности „Српска загранична књижевност" и одржао први циклус предавања где је дефинисао и теоријски образложио своја полазишта по којима Вукадиновић историју српске књижевности види као сложен систем књижевности који укључује и повезује књижевност земље матице и разне видове заграничне књижевности које су настајале на просторима бивших југословенских република као и Мађарске, Румуније, Бугарске и Албаније, на које се надовезује истраживање историјата „усељеничке књижевности" која настаје у централно европским, северно европским и западно европским земљама, САД, Аустралији и Канади) у којима Срби живе током више генерација.
О смислу и значају овог истраживачког подухвата за емисију Контрапункт говоре аутор Миљурко Вукадиновић, Катарина Костић и Радован Гајић.
Аутор емисије је Биљана Ђоровић.
Коментари