Хармонски језик руковети

Друга емисија мартовског циклуса Како слушати музику, који је посвећен Руковетима Стевана Мокрањца, доноси причу о хармонском језику на примеру Четврте, Пете и Шесте руковети.

„Иако је у стваралаштву пошао од конвенционалне, европске класичне хармоније, на којој се школовао, Мокрањац је нашао начине да је примени на наше народне мелодије, са свим њиховим особеностима, и да, штавише, својим решењима успостави посебне, нове конвенције које ће задуго остати појам 'оне праве' хармоније, у другом смислу 'латентне' тј. оне која се подразумева и очекује у одређеним мелодијским ситуацијама, нарочито каденцирајућим. Али, током сопственог стваралачког сазревања, Мокрањац је почео да избегава те конвенције и стереотипе, тражећи нова, свежија решења", каже професор Дејан Деспић у студији о Мокрањчевој хармонији објављеној уз његова сабрана дела. С тим у вези је још један важан аспект о којем ћемо говорити - хорски слог, односно фактура.

Уредница је Горица Пилиповић

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње