Ризница

Духовно и културно наслеђе манастира Студенице

У Галерији САНУ, од 13. децембра 2019. године, до 31 марта 2020. године, посетиоци могу да виде изузетну изложбу: "Духовно и културно наслеђе манастира Студенице - древност, постојаност, савременост", коју је Српска академија наука и уметности припремила у сарадњи са манастиром Студеница. Овим научно-стручним пројектом уједно се обележава и велики јубилеј - 800 година аутокефалности Српске православне цркве. Циљ изложбе је био да се укрштањем аутентичних артефаката и конвенционалих експоната са новим технологијама и дигиталним инсталацијама,креира интерактивна, савремена презентација манастира Студеница.

"Студеница и њено културно благо одабрани су да репрезентују значај српске црквене уметности и њену високу естетску вредност из више разлога. Заснована заслугом Стефана Немање, утемељита самосталне српске државе и родоначелника династије Немањића, студеничка Богородичина црква, намењена да служи као ктиторово гробно место, одмах по изградњи и живописању постала је у српској средини врхунски уметнички узор, опонашан вековима. Поред угледа ктитора и веровања у чудотворност његових моштију, томе је посебно допринела изванредна вештина ангажованих градитеља, скулптора и сликара, образованих на најбољим традицијама романичке и византијске уметности. После Немањине смрти ктиторско право у Студеници наследили су његови синови, с тим да је од 1207. године бригу о манастиру и његовом украшавању преузео најмлађи од њих, Сава, у то време јеромонах. Он је управо као архимандрит Студенице припремао услове за стварање српске аутокефалне цркве. Лепоту манастира увећавали су и Немањићи треће и четврте генерације,посебно краљ Милутин. Он је саградио параклис посвећен Богородичиним родитељима, светом Јоакиму и Ани, касније по њему назван Краљевом црквом. То је грађевина љупке, складне архитектуре и изврсних фресака, проистеклих из руку Михаила Астрапа, једног од највећих византијских сликара епохе. Величанствености манастира доприносили су и поручиоци и приложници уметничких дела из познијих времена, почев од првих дана дугог турског ропства све до савременог доба. Они су богатили и богате библиотеку Студенице, опремили њене цркве и ризницу новим иконама, књигама и сасудима тако да је славна Немањина задужбина непрекидно представљала и још увек јесте жариште националне културе" (академик Миодраг Марковић, аутор изложбе: Духовно и културно наслеђе манастира Студенице - древност, постојаност, савременост).

Гост овонедељне Ризнице је академик Миодраг Марковић, редовни професор Филозофског факултета у Београду, Одељење за историју уметности, аутор изложбе у Галерији САНУ: "Духовно и културно наслеђе манастира Студенице - древност,постојаност, савременост, као и уредник пратећег каталога.

Аутор и водитељ: Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње