Циклус концерата Радио Београда 2 и Баштине у Галерији РТС-а

Гудачи у галерији: Велики оркестар школе за таленте у Ћуприји

Циклус Гудачи у галерији Радио Београда 2 наставља се 27. марта у 19 часова концертом под називом Пролеће гудача, на коме ће наступити Велики оркестар Школе за музичке таленте у Ћуприји.

Избор дела која ће бити изведена на концерту сведочи о свеобухватности наставног програма који се у Школи за музичке таленте савладава, али је истовремено у њега преточена и атмосфера пролећа - синонимa живота, младости, полета и нове (младалачке) енергије коју носе чланови овог оркестра. Она је оличена у лепршавој моторичности брзих ставова Кончерта гроса оп. 6 бр. 2 Арканђела Корелија (1653-1713), као и у разиграности Српског кола Александра Вујића (1945-2017) и играчким ритмовима нашег поднебља у појединим деловима композиције Подибарски жал Светислава Божића (1954). Валцер из Серенаде оп. 48 Петра Иљича Чајковског (1840-1893), једног од најпопуларнијих дела за гудачки оркестар романтичарске литературе и Валцер бр. 2, који је прославио Свиту за ревијални оркестар Дмитрија Шостаковича (1906-1975) употпуњују програм оркестра који чине неки од најталентованијих младих музичара у нашој земљи. Четворо њих ће на почетку концерта извести и завшрни став из Гудачког квартета бр.1 оп. 12 немачког раноромантичара Феликса Менделсона (1809-1847).

Школа за музичке таленте у Ћуприји јединствена је у нашој земљи и има статус установе од посебног националног значаја. Њен наставни план и програм има за циљ да своје ученике - врхунски надарену децу узраста од 6 до 18 година - уз помоћ посвећених педагога који у њој раде, образује у професионалне музичаре. У току десетогодишњег школовања, чланови ове „велике музичке породице" живе у условима интернатског смештаја и савладавају програм музичке и општеобразовне наставе. У свету постоје још само две сличне школе: Централна музичка школа у Москви и школа Јехуди Мењухин у Лондону.

Школа је гудачког смера и у њој се уче виолина, виола, виолончело и контрабас. Ради се према јединственом плану и програму, који се обликује у сарадњи са Факултетом музичке уметности у Београду. Тренутно је похађа 80 ученика из разних градова Србије, а од прошле године и један из Хрватске. Циљ Школе је да постане регионaлни центар за образовање музичких талената, што је и била идеја њених твораца 1973. године - професора Лазара Марјановића и Јована Ракића.

Школа за музичке таленте је до сада изнедрила преко 200 младих музичара, који су своје усавршавање наставили на факултетима у земљи и иностранству. Многи од њих су освојили награде на домаћим и међународним такмичењима, а дугачак је и списак некадашњих ђака који су данас чланови најбољих светских оркестара или угледни солисти. Међу њима су: виолинисти Гордан Николић и Роман Симовић, концертмајстори Лондонског симфонијског оркестра; Маја Јовановић, која свира прву виолину у Берлинској филхармонији; контрабасисти Драган Лончина и Ивана Китановић, чланови Бечке филхармоније; Мирослав Павловић, концертмајстор Београдске филхармоније; Катарина Алексић, концертмајстор Симфонијског оркестра РТС-a, а једно време знање у Ћуприји је стицао и виолиниста Немања Радуловић.

Школа за музичке таленте у Ћуприји, осим своје образовно-васпитне улоге, има веома богату концертну делатност широм наше земље и у иностранству.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње