Речено и прећутано

ФУДБАЛ И ГЕОПОЛИТИКА

Шпанија је одбила да истакне заставу и пусти химну Косова, па је Европска фудбалска унија (Уефа) принуђена да промени земљу организатора квалификација за пласман на Европско фудбалско првенство за играче до 17 година. Шпанија је једна од ретких европских земаља која није признала Косово, па доследно томе и овај потез није био неочекиван, упркос притисцима челника моћних светских "спортских" организација.

И тако се по ко зна који пут потврђује правило да је фудбал ,као најважнија споредна ствар на свету, са највећом армијом пратилаца, само лакмус папир који на прецизан начин боји све оно што се у друштву збива.

Фудбал је постао глобална игра почетком 20. века, а његова популарност је у великој вези са геополитичким фактором и утицајем Британске империје.

Многи љубитељи спорта верују да се све велике политичке промене и одлуке прво најаве на стадионима. Оно што политичке елите не могу или не смеју да кажу једни другима, могу навијачи. А стадиони постају најбољи и најмасовнији заштитници националних интереса и поносни чувари националног идентитета.

О утицају фудбала на геополитику говоре Бранко Росић, заменик главног уредника Недељника и Урош Ђурић, визуелни уметник.

Аутор Душанка Петровић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње