Речено и прећутано

Југославија - од обећане земље до немогуће државе

Последње недеље новембра две државе којих више нема прослављале би два велика датума. Прва Југославија рођена је пре стотину, а друга пре седамдесет пет година. Њихов кратак век потпуно је поделио драматику и судбину двадесетог века остављајући питање да ли је прва заједничка држава Јужних Словена била историјска неминовност или историјска грешка.

У Хегеловом виђењу историје постоји теза да „свако доба дубоко у својој утроби носи семе будућности". Првог децембра 1918. године није било јасно шта носи долазећа епоха. Ипак, Југославија се појавила као унитарна, сазрела је као федерална, а завршила као конфедерална држава, чији је коначан крај њене народе одвео директно у рат.

Југославије нема већ двадесет седам година али, као што је то случај и са људима, присутна је докле год живе сећања на њу. До тада ће се низати питања о њој. Како је заиста стварана и зашто се распала? Зашто није успело интегрално југословенство и како је пропало братство и јединство? Да ли су национализми били њихова зла коб, или је управо недостатак национализма срушио „обећану земљу"?

О томе за Речено и прећутано говоре академик Никола Поповић, историчар, и Мухарем Баздуљ, писац и публициста.

Уредник и водитељ: Радован Пантовић

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње