Контрапункт

Емитујемо разговор са Б. Вонгаром, савременим српским писцем који је светску славу стекао пишући у Аустралији о животу и страдању староседелаца аустралијског континента.

Проф. др Александар Петровић, уредник сабраних дела Б. Вонгара, које је објавила издавачка кућа „Јасен", о овом изванредном писцу каже:

„Његова дела се читају широм света преведена на енглески, немачки, француски, шпански, руски, холандски, јапански, кинески језик...
Име Вонгар (на језику аустралијских староседелаца значи „дух снова") дали су му Абориџини, као искреном пријатељу и борцу против њиховог вековног културног понижавања и физичког истребљења. 
Рођен је 1932. као Сретен Божић у селу Горња Трешњевица код Аранђеловца. Учио је пекарски занат у Аранђеловцу и Новом Саду. Средином педесетих члан је клуба „Ђуро Салај" у Београду, који окупља писце раднике. Објављује стихове у „Младој култури" и „Новом веснику". Краће време је новинар у Титовом Ужицу и Светозареву. Због слободоумног писања и оданости српској традиционалној култури, забрањено му је да ради као новинар у Србији и 1958. одлази у Париз, где упознаје Сартра и Симон де Бовоар и сарађује у њиховом часопису Les Temps Modernes
У Аустралију се сели 1960. где му, случајно, живот у пустињи спасава Абориџин. Тај догађај је тренутак буђења за Вонгара, коме се отвара свет староседелаца који енглеска империјална култура вековима потискује и проглашава ништавним. Упркос репресији аустралијских власти, он се упорно упознаје са животом и културом домородаца, схвата дубину патње тог народа и почиње да пише о њему објављујући прозна, поетска и антрополошка дела на енглеском језику."

Аутор емисије је Биљана Ђоровић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње