Спорови у култури

О лекторатима за српски језик, зашто се гасе, ко је за њихов опстанак одговоран

Више него алармантно је стање у вези са опстанком лектората за српски, а у ситуацији када данас Хрватска има више од шездесет својих, Словенија више од педесет, док Србија свега двадесет. На универзитетима у свету где се изучава србистика често имамо  неповољну ситуацију јер се националне филологије у њиховој засебности занемарују, а на сцену ступа "заједнички" БХС језик. Зашто се гасе лекторати за српски, ко је одговоран за њихов опстанак - a кад једна држава изгуби лекторат, питање је да ли ће икад успети да га поново успостави.
Као посебна област отвара се и могућност учења српског као страног на Филолошком факултету у Београду и Филозофском факултету у Новом Саду, али поставља се и питање о стипендирању страних студената. Ко о томе треба да брине?
С обзиром да ће Београд у 2018. бити домаћин Светског конгреса слависта, надајмо се да ће се о свим овим питањима повести рачуна.

Гости ауторке и уреднице Мелихе Правдић су професори Филолошког факултета у Београду Вељко Брборић и Весна Крајишник, Милка Андрић из Министарства просвете науке и технолошког развоја, а наш гост је и министар културе и инфомисања Владан Вукосављевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње