субота, 24. сеп 2016, 10:00
Агора
О животу и делу академика Михаила Ђурића
Професор Михаило Ђурић је на Правном факултету у Београду предавао Историју политичких теорија, Општу социологију и Методологију друштвених наука.
Био је директор интернационалних семинара о Ничеовој филозофији у Међууниверзитетском центру у Дубровнику, гостујући професор филозофије на универзитетима у Бечу, Западном Берлину и Аугсбургу, члан САНУ-а, члан Савета редакције часописа "Праксис", Управног одбора Корчуланске летње школе, Управног одбора Српске књижевне задруге...
Са Београдског универзитета професор Ђурић је удаљен, судски гоњен и осуђен на робију због излагања на састанку Секције удружења универзитетских наставника на Правном факултету у Београду 18, 19. и 22. марта 1971. у оквиру јавне расправе о уставним амандманима, којој су присуствовали и представници Уставне комисије, Врховног и Уставног суда СР Србије, представници студената и Савеза комуниста... Професор Ђурић је у тој расправи упозорио да је СФР Југославија већ практично разбијена амандманима од 1971. године и да српски народ не може на то да буде равнодушан.
Под насловом "Смишљене смутње", излагање је, као и цела дискусија, објављено у часопису "Анали" Правног факултета у Београду.
О животу и делу академика Михаила Ђурића, а поводом пет година од његове смрти, говоре: проф. др Јовица Тркуља са Правног факултета, проф. др Часлав Копривица са Факултета политичких наука и Маринко Лолић, научни сарадник Института друштвених наука.
Емисију уређује и води Снежана Бићанин.
Коментари