субота, 30. јан 2016, 10:00
Агора
Како прекаризација утиче на новинарску професију
"Зашто од новинара тражимо оно што не тражимо од нас самих? Тражимо да буду истинољубиви, храбри, паметни, критични, да буду заступници јавног интереса, да кажу оно што ми не смемо да кажемо. Но, да не тражимо од њих да буду све оно што ми нисмо? Кажемо, па то је њихов посао. Или је посао свих нас да стварамо такве друштвене услове у којима јавна реч неће повлачити последице по онога који ју је јавно изнео? Уколико то не учинимо сви ћемо постати жртве прекаризације као процеса присилног креирања послушника и доушника, удворица и бескичмењака, марионета и статиста." Ово је цитат из студије "Од новинара до надничара. Прекарни рад и живот".
Студија анализира резултате емпиријског истраживања обављеног 2015. године са циљем да се утврди како прекаризација новинара и медијских радника утиче на јавно информисање грађана Србије. Студија је резултат сарадње Центра за развој синдикализма и Фонда за отворено друштво.
Прекарност је сложена, вишедимензионална појава која означава различите односе несигурности и неизвесности првенствено у области рада. У питању је, дакле, прекаризација која се све више схвата као тријада несигурног рада, мале или никакве радно-правне заштите и никакве или ниске најамнине.
О томе како тај, иначе глобални тренд нове врсте ропства свемоћном капиталу утиче на новинарску професију, у данашњој емисији говоре: Срећко Михајловић, руководилац истраживачког тима Центра за развој синдикализма, Тања Јакоби, чланица истраживачког тима Центра за развој синдикализма и Драган Кремер, координатор медијског програма, Фондација за отворено друштво.
Емисију уређује и води Снежана Бићанин.
Коментари