Код два бела голуба

"Моја је намера да мојим радом унесем у народ здраву науку о телесном и душевном напретку, да од појединца и породице начиним телесно здраве, разборите и моралне личности, па из таквих личности да се од себе склопи напредно, морално друштво - вредан, разборит и честит народ", речи су др Милана Јовановића Батута.

Кроз читав свој дуги век, поживео је 93 године, Батут пропагира хигијену и стара се да свој народ просвети и у здравственом смислу, јер ти људи још увек верују у вукодлаке и вештице, "на глави носе цилиндер, а на ногама тозлуке и каљаве опанке".

Једна од веома крупних акција др Батута је његова двадесетогодишња борба за оснивање Медицинског факултета у Београду. Свако би се за то време уморио и дигао руке од подухвата, али Батут се није предао. Борио се, борио и најзад изборио. Факултет је основан 6. фебруара 1920. године, а за првог декана и првог редовног професора Хигијене изабран је др Милан Јовановић Батут, чије име носи данашњи Институт за заштиту здравља Србије, а за продекана проф. др Војислав Суботић.

Радиофонски приказ тог текста преточен је у књигу "Код два бела голуба III - Стари Београд".

Радио Београд 1, 20:00.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње