Читај ми!

Слободан Витковић

У вечерашњој емисији ''Код два бела голуба'' представићемо вам Слободана Витковића, професора рестаурације, фрескописца и иконописца. Он је у периоду од близу 50 година урадио велики број рестаураторских послова. Највише су то били манастири и цркве. Први теренски рад био му је у манстиру Сопоћани, потом у Петровој цркви. Највише је радио у Далмацији, као и у Котору. Радио је витраже у Србији, као и у неколико других земаља.

У почетку је радио рестаурацију фресака, а потом само покретни ризнични инвентар. Радови се крећу од рестаурације преко археологије и музејских поставки. Сарадник је Музеја Српске православне цркве.

Пре приближно 40 година покренуо је школу Старих сликарских техника, која постоји и данас. Сарађивао је са професором Здравком Вајагићем приликом реализације његове идеје да се осније факултет-академија за конзеревацију. У почетку је на Академији био шеф рестаураторског атељеа, а потом професор осам година. Тада је са групом професора напустио академију, која и данас постоји при Богословији у Београду.

Слободан Витковић тренутно ради на писању стручне литературе из области рестаурације. Имао је велики број изложби, најчешће са својим ученицима.

У емисији Слободан Витковић говори о разлозима који су га навели да се заинтересује за професију којом се бави, о изазовима са којима се сусретао приликом рестаураторског и конзерваторског рада, и о томе зашто сматра да је сусрет са лепим заправо сусрет са Богом.

Аутор емисије: Војислав Карановић
Музички уредник: Катарина Тошић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом