Читај ми!

Пиротско Удружење пензионера је важна социо-економска подршка старима у граду на Нишави

Удружење пензионера Града Пирота постоји већ осам деценија. Има више од четири хиљаде чланова и веома је активна асоцијација у граду на Нишави. Преко месних одбора у селима и засеоцима на обронцима Старе Планине, удружење пружа подршку најстаријим житељима кроз здравствену негу, обиласке старијих особа у удаљеним селима и са поклон-пакетима животних намирница.

О раду и плановима разговарали смо са секретаром Удружења пензионера Града Пирота, Ружицом Рушком Танчић.

Просторије пиротског удружења пензионера налазе се у центру града и постале су култно место за окупљање писаца, ликовних стваралаца и уметника од 65 плус. Наравно, ту могу да сврате и они којима је потребан правни савет, али и да се забаве на културно-уметничким вечерима. Одатле крећу и на излете, екскурзије и летовања.

 Минуте за здравље ћемо посветити лечењу оболелих од мултипли мијелома – малигној болести коштане сржи. Хематолози проф. др Јелена Била и доц. др Оливера Марковић ће указати на значај раног препознавања и могућности лечења иновативним терапијама, а Снежана Додер, председница Удружења пацијената са мултипли мијеломом ће говорити о проблемима с којима се суочавају њихови чланови и колико им помажу иновативни лекови.

У рубрици радио-портрет и даље остајемо у Пироту. Наиме, дугогодишњи новинар и публициста из тог града, Зоран Панић објавио је публикацију Музеја Понишавља на пиротском дијалекту „Језик завичаја, завичај у језику“.

„Они који стварају на дијалекту јасно поручују да се и кроз писану реч дијалект чува од заборава. Аутентични говор Пирота и околине у науци је познат као део старо-штокавског и призренско-тимочког дијалекта, и део је најстарије скупине говора српског језика. Зоран Панић је од недавно у пензији, али је и даље веома активан јер, како каже, новинарство и писање непрестано теку његовим венама. Поделиће са нама зрнца мудрости о писању на дијалекту предака, о очувању културног наслеђа, брендовима Града Пирота и представити публикацију „Језик завичаја, завичај у језику“.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Петар Вукосављевић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница – Пирот (Фото/М. Стојадиновић)

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи