Читај ми!

Како спречити нелегални промет ракије?

Нова Стратегија развоја енергетике предвиђа да до краја ове деценије скоро сваки други произведени мегават-сат буде из зелене енергије, а да се до краја пројектованог периода (2050.) капацитет из OIE повећа три пута. Један од најважнијих услова да овако амбициозни циљеви буду остварени су стручњаци. Са циљем да се образује нова генерација стручњака за зелену енергију покренут је пројекат SUNRISE о коме ћемо више сазнати у разговору са Јеленом Стојковић Терзић са Електротехничког факултета у Београду.

Србија је трећа у свету по производњи шљивовице, која је и на UNESCO листи нематеријаних културних добара, а годишње се произведе око 50 милиона литара разних врста ракије. Ове чињенице, међутим, не значе и велику добробит за саму државу, али ни нарочиту корист за саме произвођаче, јер се до данас нисмо изборили са проблемом нелегалног промета. Како и зашто пропуштамо велику шансу да од нечег што нам природа даје остваримо огроман бенефит и створимо јединствен бренд, питања су за Вукосава Томашевића, члана Управног одбора Савеза произвођача ракије.

У Србији ускоро почиње сезона лова на препелице током које се широм Србије масовно користе законом забрањене електронске вабилице. Тако се у овом облику криволова годишње убије више од 50.000 јединки те врсте. Више информација сазнаћемо од Уроша Стоиљковића из Друштва за заштиту и проучавање птица.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње